Марта Пејчић

Марта Пејчић рођена је 1999. године. Гимназију „Светозар Марковић“ у Нишу завршила је са Вуковом дипломом и исте године уписала Факултет уметности у Нишу. Мастер студије на истом факултету завршила је 2023. године, а исте године уписала је докторске академске уметничке студије на Факултету примењених уметности у Београду, на програму Примењене уметности и дизајн. На Факултету уметности у Нишу запошљава се 2023. године као сарадник у настави за ужу уметничку област – Писмо, Писмо и типографија, а 2024. године добија звање асистента у истој области.

Учествовала је на више од 35 групних изложби у земљи и иностранству. Двоструки је стипендиста Фонда за младе таленте Републике Србије (2022. и 2023).

Године 2024. била је део организационог одбора I Интернационалног такмичења соло певача Belcanto, док је 2025. креирала визуелни идентитет концерта лауреата овог такмичења. Исте године дизајнирала је логотипе за салон Face (F)it, користећи ауторски фонт Belmar, као и типографске логотипе за девет козметичких апарата фирме Vecom, користећи ауторску породицу фонтова Iskra.

Учесник је на изложбама које организује ГСЛУ у Официрском дому у Нишу, као и у галеријама НКЦ-а и СКЦ-а у Београду где излаже радове из области дизајна. Као асистент, учествовала је у реализацији изложбе студената Департмана за примењене уметности у Галерији Народног музеја у Врању под називом Слово по слово… На изложби Ћирилица у покрету у Галерији Графичког колектива у Београду 2024. године представила је интерактивни рад Искра—фонтана џумбуса и жамора. Године 2023. њени типографски радови, као и презентација фонта Iskra, били су део изложби наставника и сарадника Факултета уметности у Нишу у Бугарској. Ова породица фонтова излагана је и у Чачку и Ћуприји. Као чланица неформалне групе Senium на изложби под називом XX 2023. године, излагала је типографске радове Кућни послови 1, 2 и 3 у Павиљону у Тврђави у Нишу.

Плакат Tolerance ушао је у ужу селекцију изложбе Diversity: Differences that Brighten the World у Мисурију, САД, 2023. године. Типографски плакат Pulse добио је признање на међународном такмичењу у типографском плакату 2023 OITA Awards у Републици Кореји. Радови Успавана лепотица и Лабудово језеро изабрани су за 18. Међународно бијенале позоришног плаката у Пољској, док је плакат Пепељуга био део 17. Интернационалног бијенала позоришног постера у Жешову 2021. године.

На конкурсу за логотип Локалног омбудсмана града Ниша 2022. године освојила је друго место. Идејно решење логотипа Истраживачко-развојног института за вештачку интелигенцију Србије освојило је треће место на конкурсу поменуте институције 2022. године.

Током 2024. године радила је преломе књига које издаје Факултет уметности у Нишу, као и књиге апстраката Уметност и култура данас: феномен емпатије у уметности и култури за BARTF.

Као један од девет одабраних студената уметности у Србији, остварила је сарадњу са брендом Birra Moretti, а њено дело Way of Life, настало након инспиративног путовања кроз Италију, било је изложено у Београду, Новом Саду и Нишу у склопу пројекта Доживи Италију кроз уметност. Учествује на FLUID дизајн форуму (2020. и 2022), који се одржава на Цетињу у Црној Гори. Добитница је Похвалнице за изузетне уметничке резултате и Плакете за аутентичан израз и иновативан допринос графичком дизајну Факултета уметности у Нишу.

Као студент, била је члан Комисије за унапређење квалитета и самоевалуацију Факултета уметности у Нишу и Комисије за вредновање ваннаставних активности студената. Такође је била и представник студената у Савету Факултета уметности у Нишу, а самим тим и члан Студентског парламента.

Бави се фотографијом, па као волонтер-фотограф четири године учествује на Nišville Jazz Festival-у. Фотографије изложбе Перице Донкова Слепа вера објављене су у листовима Политика и Народне новине, као и на сајту РТС-а, а такође су и део каталога поменуте изложбе.