Под покровитељством СОКОЈ-а, ИКУС-а и MyRoom Acoustic Студија (Ниш)

Дигитално издање „Диптих и Аргентинска фантазија“ представља избор цикличних дела Јована Богосављевића која су у протеклих неколико година остварила запажен извођачки и критички живот на домаћој и међународној сцени.
Композиција „Диптих“, двоставачни концерт са каденцом у првом ставу за две соло виолине, премијерно је изведена 2021. године у оквиру пројекта Министарства културе Републике Северне Македоније, у сарадњи са македонским камерним оркестром „Профундис“, под диригентским вођством Ђурђице Дашић. Дело је потом изведено 2022. године са Мостарским симфонијским оркестром, као и са камерним оркестром Кончертанте на Коларцу, под диригентским вођством маестре Милене Ињац.
„Аргентинска фантазија“ је дело које је компоновано за програм фестивала међународног фестивала Охридско лето, где је и премијерно изведено 2023. године, такође под диригентским вођством маестре Милене Ињац. Критика је ово извођење оценила као „освежење Охридског лета“. Дело је потом изведено и у оквиру фестивала Скопско лето 2023, као и у програмима РТС-а исте године.
Ова циклична дела Јована Богосављевића данас се убрајају међу најизвођенија остварења савремених домаћих аутора, како у земљи, тако и у региону.
Врло захтевне партитуре, обогаћене савременим извођачким елементима, изнела је и изузетна генерација студената која је, поред концертног подијума, стекла драгоцено искуство професионалног гудачког музицирања кроз рад у студијским условима. Снимајући у професионалном студију заједно са својим професорима и афирмисаним музичарима, ови млади извођачи усвојили су нове вештине и стандарде који представљају важан корак ка њиховом уметничком и професионалном сазревању.
Промоција дигиталног издања ће бити реализована у Концертно Изложбеном простору Факултета Уметности у Нишу, Књажевачка 2а, 27. децембра 2025 године у 19 часова.

Comments are closed.