Fakultet umetnosti u Nišu će se ove godine prvi put predstaviti na jubilarnom desetom festivalu “Nauk nije bauk” sa interaktivnom postavkom pod nazivom “Interaktivni vodič vizuelnih sistema u prostoru”. Festival će se održati 30. i 31. marta u periodu od 10 do 19 časova u holu Elektronskog fakulteta.
Učesnici projekta su studenti sa Departmana za primenjene umetnosti: Iva Prvulović, Mihailo Golubović, Anastasija Kocić, Ivana Cvetković, Jovana Živković, Aleksa Milošević, Dejan Ristić i Ana Branković, pod mentorstvom doc. Sanje Dević i asistenta Jefimije Kocić.
Projekat je zamišlјen kao interaktivna struktura koja kroz proširenu realnost (Augmented Reality) ima za cilј da posetioce informiše o samom festivalu, Fakultetu umetnosti u Nišu, Gimnaziji “Svetozar Marković”, kompleksu tehničkih fakulteta, i Univerzitetu (kroz set piktograma, fotografija, crteža ili rendera, i na taj način,dočara objekte i njihov prirodan i ugodan ambijent).
Takođe, biće prikazan i interaktivni sistem oznaka i putokaza Elektronskog fakulteta (prostorno obeležavanje), koji obuhvata dizajn, proizvodnju i montažu svih znakovnih elemenata u prostoru.
Kako bi se posmatrači prethodno bolјe upoznali sa AR sistemom, na štandu će se nalaziti već definisane AR strukture prikazane kroz radove studenata i profesora FU. Posmatrači će, takođe, moći da naprave svoje prve AR strukture korišćenjem elemenata koje sami budu zadali (crtanjem, fotografisanjem festivala, snimanjem zvuka…)
Projekat će prikazati uticaj vizuelnih simbola na svakodnevni život pojedinca i ukazati na postojanje njihove međusobne neraskidive veze. Takođe, prikazaće se i kreativan način korišćenja pametnih uređaja (mobilnih telefona i tableta), i način na koji se oni mogu primenjivati u različitim sistemima- obrazovanju, turizmu, ugostitelјstvu, saobraćaju, industriji, dizajnu…
Čitav koncept baziran je na interakciji publike i predstavlјenog materijala. Korišćenjem Augmented Reality aplikacije posetioci će moći, skeniranjem markera preko telefona ili tableta, da istraže prostor u kome se nalaze i daju svoj lični pečat pravlјenjem novih markera, odnosno novih AR sadržaja.
Comments are closed.