Izložba završnih radova studenata Master akademskih studija Departmana za primenjene umetnosti pod nazivom “MASTER 2018” biće otvorena u Galeriji savremene likovne umetnosti – Pavilјon u tvrđavi, u nedelјu, 17. juna 2018. godine, sa početkom u 20 časova. Svoje radove Izlažu: Andrijana Antanasijević, Ana Branković, Helena Ćirić, Milena Simić, Milica Kujundžić, Dejan Ristić i Marko Curk.

 

“Sedam studenata i sedmo izlaganje završnih radova studenata Master akademskih studija Departmana za primenjene umetnosti, Fakulteta umetnosti u Nišu, Univerziteta u Nišu. Nekome je možda simboličan broj, ali pre svega, izloženi radovi rezultat su uspešnog petogodišnjeg studiranja i neiscrpnog istraživačkog rada na odabranim temama. Za to vreme, svako od njih tokom umetničko-istraživačkog rada razvio je prema svom senzibilitetu, individualno interesovanje za pojedine oblasti grafičkog dizajna i bez obzira na heterogenost umetničkih stavova njihova dela predstavlјaju jedinstvenu platformu kroz koju ovi mladi stvaraoci tek počinju svoja istraživanja, razvijaju ih i definišu.

ANDRIJANA ANTANASIJEVIĆ studentkinja dva studijska programa, rešava problem grafičkog oblikovanja digitalnim crtežima kojim ilustruje dečija prava, a koji su bazirani na dečijem crtežu. Štampane ilustracije izložene kao fragment jedne celine čija je forma krug, jedan je od medija kojim Andrijana sagledava suštinu problema kroz Jungovo (Karl Gustav Jung) tumačenje istih. Drugi medij kojim se izražava je animacija, kao jedan od načina da se materija oživi zarad lakšeg dekodiranja poruke u komunikaciji. Društveno angažovana, ova tema ima za cilј da javno „kaže“ ono što je detetu zabranjeno, onemogućeno, uskraćeno, da ukaže na suštinu majornog problema globalnih razmera, jer zaboravlјamo činjenicu da su deca budući lјudi.

 

ANA BRANKOVIĆ podiže veo tajni sa književnih dela Edgara Alana Poa baveći se kriptografijom u ilustraciji i dekodira šifrovane poruke u njegovim delima, komunicirajući sa publikom kroz naizgled apstraktnu ilustraciju kojom se otkrivaju skriveni sadržaji Edgarovih jezivih priča. Ana predočava suštinu njegove književnosti i navodi na dalјe razmišlјanje koje vodi ka otkriću novih pouka u nama samima.

 

HELENA ĆIRIĆ polazeći od naučne hipoteze i drevnih civilizacija koje su najviše doprinele razvoju kalendara, Helena osmišlјava beskonačni kalendar koji u svakom trenutku može prikazati datum za svaku sledeću godinu, bila ona prestupna ili ne. Ne odričući se estetskog u delu, kao ni funkcionalnog, kreira interaktivni kalendar koji predstavlјa neku vrstu umetničke instalacije u prostoru.

MILENA SIMIĆ dizajnira ambalaže od reciklirinog materijala, za prehrambene proizvode, i na poučan i šalјiv način privlači pažnju korisnicima da aktivno učestvuju u očuvanju životne sredine, čime podiže ekološku svest kod lјudi.

 

MILICA KUJUNDžIĆ istražuje aktuelne inovacije u ambalaži kroz aplikaciju u kojoj

bi korisnik mogao da kodira svoj DNK, brendira kompaniju za genetsko inženjerstvo VIRUM DEI, i stavlјa akcenat na interaktivnu ambalažu proizvoda kompanije.

 

DEJAN RISTIĆ mapiranjem kulturnih znamenitosti grada Niša u vidu interaktivne mape, i sa cilјem da što bolјe i verodostojnije predstavi kulturne znamenitosti (kako samim građanima, lјudima u Srbiji, tako i turistima), grad Niš izdvaja kao jedan od vodećih gradova u Srbiji, kome je stalo do same kulture i kulturnih spomenika i koji ujedno prati turističke gradove širom Evrope.

 

MARKO CURK provocira i navodi nas na razišlјanje o recikliranju otpada i odnosu prema prirodi, inovativnim rešenjem u oblasti grafičkog dizajna, dajući prostornoj formi plakata poseban značaj pod nazivom Prostorni plakat / reciklirana trodimenzionalnost.

 

Izložbu MASTER 2018. shvatili smo kao priliku da studenti pokažu svoju nadarenost i angažovano kreativno razmišlјanje iz uže stručne oblasti grafičkog dizajna i kao dokaz da su spremni za dalјe usvajanje znanja i dizajnerskog umeća koje savremeno doba sa sobom nosi.

Poželimo im sreću i uspeh u svetu umetnosti!”

doc. Anita Milić

 

Comments are closed.