Samostalna izložba iz oblasti grafičkog dizajna, FROM THE DESIGNER COLLECTION, prof. Anite Milić i ass. Jovane Nikolić u Galeriji Kulturno-obrazovnog centra Boljevac, u utorak, 10. septembra 2024. godine, u 19 časova.
“Postoji li zaista grafički dizajn van komercijalnih okvira, a da dosledno ostaje u polju grafičkih komunikacija? Mlada niška dizajnerka i profesorka na Fakultetu umetnosti u Nišu Anita Milić potvrđuje da postoji, iako su takve izložbe retke na domaćoj umetničkoj sceni. U protekloj deceniji Anita je kroz nekoliko projekata publici predočila vlastite stavove po pitanju grafičkog dizajna – pre svega, da je dizajn potrebno bazirati na igri i eksperimentu, kao i da osim ‘dobre forme’ i uloge posrednika u prenošenju poruke (i prodavanja proizvoda) dizajn ima važnu ulogu u osvešćivanju posmatrača, angažovanju njegovih čula i percepcije različitih problema savremenosti. Njena dizajnerska rešenja pokazuju inventivnost, zapaženo zanatsko umeće, kao i njenu društvenu angažovanost – jer ona je aktivni subjekt savremenosti koji svojim vizuelnim rešenjima pokušava da menja svet, počev od samog posmatrača i njegove percepcije sveta.”
Mia Arsenijević
(iz predgovora kataloga izložbe “Forma + komunikacija Geštaltovi principivizuelne komunikacije)
“Jovana Nikolić pokazuje poseban istraživački pristup grafičkom dizajnu i specifičnu osetljivost na aktuelne probleme savremenog društva, odražavajući svu složenost percepcije stvarnosti današnjih urbanih generacija mladih ljudi. U svom autorskom projektu, slikovne poruke prenosi kombinovanjem različitih medija i materijala, inventivnim i promišljenim značenjima, pronalazi alternativne pristupe grafičkom dizajnu, nudi rešenja za njegovo izmeštanje sa površine papira i komunicira sa prostorom i sredinom u kojoj se nalazi.”
Slavica Dragosavac (iz predgovora izložbe “Mediokritet – plakat kao refleksija društva”, 2017.)
“… intelektualna igra ispunjena interaktivnim visoko stilizovanim grafičkim simbolima i tekstovima koji su neki put ironični, najčešće edukativni.
Jovana pristupa problemu na originalan način imanentan posmatraču rođenom u digitalnoj eri a okruženom vizuelnim i čulnim senzacijama masovnih komunikacija. Njen koncept može da zbuni pragmatičnog primenjenog umetnika jer izlazi iz domena klasičnog doživljaja dizajn produkta.
Ključ Jovaninih rešenja se nalazi u edukaciji, motivisanju populusa i komunikaciji sa mlađim naraštajem jezikom koji oni razumeju i prihvataju, a sve je to na tragu večite ideje dizajna da svet učine boljim, pametnim i humanijim.”
Zoran Blažina (iz predgovora kataloga izložbe “Soba 65” doktorskog umetničkog projekta “Soba65 – knjiga grafičkih standarda”, 2021.)
Comments are closed.