Završna godišnja izložba studenata master akademskih studija slikarstva na Departmanu za likovne umetnosti Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu predstavlja radove desetoro mladih umetnika, pružajući ljubiteljima umetnosti i široj publici dragocenu priliku da se upoznaju sa zavidnim stepenom završne produkcije, distinktivnim poetikama i estetskim preferncama autora kojima tek predstoji izazovan profesionalni put. Još jednom je potvrđena dobra pedagoška praksa mentora redovnih profesora mr Katarine Đorđević i mr Zorana Kostića i vanrednog profesora mr Bratislava Bašića koji sistematičnim vođenjem i strategijom davanja prostora slobode podstiču kreativnost, suverenitet individualizma i inovativne stvaralačke pristupe.

Postavke u Paviljonu u Tvrđavi jasno odražavaju da je Fakultet umetnosti u Nišu referenta umetnička institucija koja ima značajan uticaj na savremeno stvaralaštvo i motiviše umetnike na razvoj sopstvenih potencijala, negovanje različitosti i kritičke oštrice umetničkog delovanja. Izložba obuhvata radove Tijane Savković, Ane Jug, Kristine Jovanović, Andree Jovanović, Vanje Radojičić, Danice Krstić, Bogdane Ilić, Jovane Đurić, Sonje Kovačević i Stefana Đurđanovića.

Grupne izložbe obično predstavljaju pluralističke poliformne celine koje neretko izmiču svođenju na zejedničku nit. Međutim, uprkos mnoštvu identiteta, radovi zastupljeni na ovoj izložbi pored očekivane slikarske veštine, pokazuju dominantnu zainteresovanost autora za klasične teme portreta, figure i pejzaža zaodenute u ekspresionističko-kolorističko ruho iz pozicije introspekcije. Čulne i mladalački iskrene, slike posebno reflektuju odnos prema životu, svetu i okruženju i bave se osećanjima poput privrženosti, ravnodušnosti ili nemoći. One upućuju na nužnost preispitivanja ličnih stanovišta, vraćanju društva civilizacijskim tekovinama i neophodnost otvorenosti prema neistraženim svetovima unutrašnjeg sopstva.

I predstave prirode prožima interesovanje za psihološka stanja i usmeravanje prema osećajnosti koja je ispoljena i bojenim masama volumena. Nije slučajno što nas baš u današnje vreme, u buci socijalnog otuđenja, brzini tehnološkog napretka i popularnosti digitalnih postupaka, mladi umetnici pozivaju na potrebno i željeno povezivanje sa tradicijom.

Snažan komunikacioni potencijal izloženih umetničkih dela obećava suočavanje posmatrača sa prečesto rečima nesaopštivim porukama koje vizuelna kultura tako lako prevodi na jezik razumljiv svima.

Prof. dr Tijana Borić