Dr Katarina Zadnik, docent na katedri za Muzičku pedagogiju na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Ljublјani, boraviće u okviru Erazmus+ programa na Fakultetu umetnosti u Nišu u sredu 04. marta 2020. godine u cilјu razvoja istraživanja iz oblasti muzičke pedagogije i razmene iskustava na akademskom nivou obrazovanja. U okviru posete održaće predavanja u sali br. 12 na Fakultetu umetnosti:

 

12:00 – 13:30

Slovenački koncept muzičkog obrazovanja – Slovenian concept of music-school education

 

14:00 – 15:30

Muzičko stvaralaštvo kao sastavni deo predmeta “Muzička teorija” u Sloveniji –  Creating music as a part of subject Music Theory in Slovenia

 

Dr Katarina Zadnik docent je na Muzičkoj akademiji Univerziteta u Ljublјani. Na ovoj instituciji je i doktorirala proučavajući uticaj ranog muzičkog obrazovanja na razvoj ritmičkog i melodijskog sluha kod osmogodišnjih učenika muzičke škole. Od 1995. do 2006. godine predavala je predmet Nauka o muzici i predškolske programe u Muzičkoj školi “Franca Šturma” u Ljublјani. U vrijeme reforme nastavnih programa učestvovala je u izradi kriterijuma za opisno ocjenjivanje na predškolskom stupnju muzičkog obrazovanja u Sloveniji. Intenzivno se bavi proučavanjem uticaja muzičkih aktivnosti na cjelokupan muzički razvoj u ranom dječijem dobu. Na temelјu dva izvedena projekta “Sati muzike za odojčad” (2014) i “Sati muzike za najmlađe” (2015) kojima je rukovodila, izradila je program za izborni predmet na Muzičkoj akademiji u Ljublјani, “Muzika u najranijem dječijem uzrastu“. Članica je žirija državne manifestacije “Glasbena olimpijada“, kojom se podstiču muzički nadareni učenici. Aktivno učestvuje na brojnim konferencijama. Angažovana je kao recenzentkinja i predavač. Objavila je monografiju pod nazivom “Nauk o glasbi v slovenski glasbeni šoli – med preteklostjo, sedanjostjo in prihodnostjo” (Nauka o muzici u slovenačkom muzičkom školstvu – između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti) . Autorka je velikog broja naučnih radova objavlјenih u značajnim časopisima u zemlјi i inostranstvu. 

Comments are closed.