Vesna Gagić i Miomira Đurđanović
Bibliografija radova Stevana Stojanovića Mokranjca

Bibliografija je izrađena po ugledu na ostale specijalne bibliografije personalnog tipa. Način sređivanja, grupisanja i raspoređivanja svih bibliografskih jedinica jeste prema vrsti građe i to hronološki. Sakuplјanjem i obradom bibliografskih jedinica kompletna građa, kao i konačna bibliogafija, podelјena je na celine koje prate hronološki niz dešavanja i stvaralaštva Stevana Stojanovića Mokranjca. Tako na početku imamo predstavlјanje njegovog životnog i umetničkog puta iz kojeg proizilaze i izvesni zanimlјivi zapisi i crtice iz života velikog srpskog umetnika. Kontinuirano radeći na sređivanju bibliografskih podataka, najpre su obrađena muzička dela u svom sačuvanom, nesačuvanom i rukopisnom obliku. Poseban deo u bibliografiji čine štampane muzikalije kako bi se razlikovale od teorijskog dela o Mokranjcu. Takođe, popisani su i Mokranjčevi tekstualni bibliografski radovi prikazani u serijskim i monografskim publikacijama. O stvaralaštvu, delu i izvođenju svojih i kompozicija drugih autora kroz dirigentsku praksu, bibliografski podaci sređeni su i grupisani po celinama i to: bibliografija diplomskih, magistarskih, master i doktorskih radova, bibliografija serijskih publikacija, bibliografija priloga i separata i bibliografija monografskih publikacija. Većina bibliografske građe je sređena po stručnoj UDK klasifikaciji. Na kraju, izradom registra autora i vodiča stručne UDK klasifikacije, put pronalaženja potrebnih informacija biće svakako lakši.

Promocija izdanja iz edicije bibliografija, autora Vesne Gagić i dr Miomire Đurđanović, pod nazivom “Bibliografija radova Stevana Stojanovića Mokranjca”, u izdanju Fakulteta umetnosti u Nišu, održana je u petak 20. marta 2015. godine na Fakultetu umetnosti u Nišu u Sali br.6 sa početkom u 13 sati. Na promociji su govorili urednik izdanja mr Dragan Tomić, recenzenti mr Vera Petrović i dr Sonja Cvetković kao i autori Vesna Gagić i dr Miomira Đurđanović. Izradu projketa i štampanje ove bibliografije pomoglo je Ministarstvo kulture i informisanja.