Fakultet umetnosti u Nišu će se ove godine prvi put predstaviti na manifestaciji Noć istraživača koja će se održati 28. septembra 2018. godine od  17 časova u Niškoj Tvrđavi. Učesnici projekta su Vesna Gagić, šef biblioteke Fakulteta umetnosti, kao i studenti sa Departmana za primenjene umetnosti: Iva Prvulović, Mihailo Golubović, Anastasija Kocić i Aleksa Milošević pod mentorstvom doc. Sanje Dević i asistenta Jefimije Kocić.

U okviru teme Projekta „Prošlost znači budućnost“, Fakultet umetnosti u Nišu,  kao deo aktivnosti prezentovaće digitalizovanu građu u oblasti kulturnog nasleđa, a iz oblasti umetnosti, koja je u vlasništvu Fakulteta: Muzička umetnost predstaviće se digitalizovanom rukopisnom građom koju čuva u okviru biblioteke celine Horske svečanosti u Nišu, od perioda osnivanja Horskih svečanosti 1966. godine do danas; Likovna umetnost će biti prezentovana kroz likovnu poetiku studenata i njihovih likovnih radova inspirisani slikarkom Nadeždom Petrović kao osnivačem Likovne kolonije Sićevo od 1905. godine; Primenjena umetnost predstaviće se kroz umetnost lepog pisanja ćirilice, odnosno kaligrafije, koja prema nekim izvorima potiče od 9. veka nove ere, a digitalizovana građa je iz fonda Biblioteke Fakulteta;

Deo digitalizovane građe biće predstavlјen na ELO touch screen monitoru, dimenzija 125 x 70 cm, koji će biti sastavni deo planirane postavke. Jedan deo građe biće predstavlјen uz pomoć aplikacije za proširenu realnost (AR) koja će posetiocima omogućiti da se na jedan nov ,interaktivan način upoznaju sa kulturnom prošlošću iz oblasti umetnosti. Jedan deo aktivnosti uklјučuje i saradnju sa Prirodno – matematičkim fakultetom, sa čijim je timom realizovana društvena igra koja će činiti deo postavke Departmana za matematiku. Društvenu igru dizajnirala je Sanja Dević, docent na Depatmanu za primenjene umetnosti.