IV nacionalni naučni skup sa međunarodnim učešćem Balkan Art Forum 2016 biće održan 07. i 08. oktobra 2016. godine u Nišu.

Svečano otvaranje skupa je 07. oktobra 2016. godine sa početkom u 12 časova u Velikoj sali Univerziteta u Nišu na kome će plenarna predavanja održati dr Ivan Milenković (Srbija), Neil Rolnick (USA) i Evgenija Trofimčuk (Rusija). Nakon toga naučni skup će se odvijati kroz nekoliko sesija na Fakultetu umetnosti u Nišu.

U okviru umetničkog programa ovogodišnjeg foruma svoje stvaralačke opuse predstaviće kompozitori Neil Rolnick (USA) i Aleksandar Sedlar (Srbija). Prezentacije su zakazane za petak 07. oktobar 2016. godine sa početkom u 20 sati u Koncertno – izložbenom prostoru FU, Knjaževačka 2a.
Fakultet umetnosti u Nišu organizuje IV nacionalni naučni skup sa međunarodnim učešćem Balkan Art Forum 2016, radi okupljanja umetnika, pedagoga, teoretičara, istraživača, koji bi rezultatima svojih istraživanja, idejama, inovacijama i praktičnim dostignućima u oblasti umetnosti podstakli umetničko stvaralaštvo, umetničko-pedagošku teoriju i praksu i naučna istraživanja u oblasti umetnosti. Tema ovogodišnjeg naučnog skupa je: UMETNOST I KULTURA DANAS: IGRA KAO ANTROPOLOŠKI, ESTETIČKI I PEDAGOŠKI PRINCIP.

“U nameri da se i dalje bavimo velikim temama teorije umetnosti, ne bežeći od izazova sopstvenoga vremena i tla, tj. naprslina i lomova našega sveta i veka, odlučili smo da ove godine, u okviru BARTF 2016, pozovemo na raspravu o problemima IGRE. “Igra” je, od davnina do danas, zagonetni pojam slojevitoga sadržaja i širokoga obima – velika filosofska i umetnička metafora, koju teorija vekovima uzima kao ontološki, gnoseološki, antropološki, estetički i pedagoški princip.

Na skupu će biti predstavljeni rezultati teorijskih i empirijskih istraživanja, biće vođena rasprava povodom iznetih analiza i teza, kao i povodom na samom skupu izvedenih ili izloženih umetničkih dela.

Organizator će nastojati da za prijavljivanje na naučni skup posebno motiviše mlade istraživače i umetnike iz svih zemalja Balkana.”