Izložba crteža nastavnika i saradnika Departmana za likovne i primenjene umetnosti povodom obeležavanja Dana Univerziteta u Nišu i 15 godina postojanja i rada Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu, svečano će biti otvorena u ponedeljak 11. juna 2018. godine sa početkom u 18 sati u Izložbenoj sali Univerzitetske biblioteke “Nikola Tesla”. Izložba je u organizaciji Srpske akademije nauka i umetnosti, Ogranka SANU u Nišu, Fakulteta umetnosti u Nišu i Galerije Univerziteta u Nišu.

“Povodom obeležavanja 15. godine postojanja i trajanja Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu, nastavnici i saradnici zaposleni na departmanima za likovne i primenjene umetnosti ove eminentne nastavno-naučne i umetničke ustanove od autoriteta priredili su izložbu crteža, u okviru programa proslave Dana Univerziteta u Nišu. Izloženi radovi pružaju uvid u impresivno crtačko umeće vrsnih pedagoga našeg Fakulteta, zavidan raspon njihovih poetika i kreativnost istraživačkih postupaka na polju crteža. Dakle, izložba ujedno jeste dobra prilika za upoznavanje javnosti kako sa umetničkim delovanjem, tako i sa nastavnim procesom nastavnika i saradnika dva departmana Fakulteta umetnosti u Nišu koji se, od njegovog osnivanja, temelje na suštinskom poimanju crtačke discipline i njenom virtuoznom ovladavanju kao biti likovnog umeća, uz istovremenu primenu inovativnih rešenja kada je reč o postupcima, materijalima i promišljanjima.

U radovima visoke crtačke autentičnosti evidentna je težnja da se postigne izbalansirana interakcija uma i pokreta zgloba, te da se predoče oni specifični neočigledni samosvojni unutarnji svetovi satkani od idejne raskoši. Posebno raduje opseg raznolikosti umetničkog mišljenja crtežom i njihovi oblikovni i kompozicioni rezultati koji ostvaruju visoki komunikativni odnos sa imaginacijom posmatrača. Sudeći po sugestivnosti i ubedljivosti crtačkih svojstava dela izabranih za ovu izložbu, pod okriljem Fakulteta umetnosti kontinuirano se neguje podsticajni proces istraživanja potencijalnosti osnovnih postupaka i zakonitosti crteža, njegove izražajne snage i ekspanzije prostora delovanja.” Doc. dr Tijana Borić