Izložba radova Anite Milić, docenta i dr Milјane Radenković, asistenta na Fakultetu umetnosti Univerziteta u Nišu, pod nazivom “DECODIRANJE” otvorena je u četvrtak, 23. avgusta 2018. godine,  sa početkom u 19 časova, u Centru za kulturu i umetnost u Aleksincu.

“Izložba pod nazivom “Decodiranje” donosi publici u Aleksincu objedinjene radove dve grafičke dizajnerke zaposlene na Fakultetu umetnosti Univerziteta u Nišu čiji je opus već značajno prisutan na našoj umetničkoj sceni i uveliko ovenčan brojnim eminentnim nagradama u zemlјi i inostranstvu. Autorke svoja umetnička dela razmatraju kroz perspektivu njihovog nastanka i procesa umetničkog preobražaja i uobličenja zauzimajući polazište u neiscrpnom potencijalu geometrije i njenim beskonačnim mogućnostima prekomponovanja. Dualizam nihovih uporednih stvaralačkih pristupa prati jedan osetan vizuelni ugođaj potpomognut korišćenjem fenomena optičkih iluzija koji afirmiše kreativnu snagu interdisciplinarnosti i nepotrošivost umetničkog eksperimenta.

Radovi Anite Milić reaktuelizuju ideju cikličnog obnavlјanja i nestajanja materije i energije u prirodi. Autorka se poigrava i revidira fenomen „otvorene piramide“ tvoreći iznova promenjive oblike i vlastita inovativna viđenja sveta. Tehnike kolaža i origamija u službi su ekspanzije polјa grafičkog dizajna i predstavlјanja mogućnosti jednog posve autentičnog ličnog jezika.

Milјana Radenković svojim digitalnim grafikama ističe etape stvaralačkog procesa preispitujući posebno emotivna stanja kroz koje umetnik tokom procesa prolazi. Snaga i nezavršivost tumačenja umetničkog dela posebno je podvučena transformativnom energijom optičkih varki prisutnim na autorkinim umetničkim ostvarenjima.” Doc. dr Tijana Borić