Izložba radova studenata Departmana za primenjene umetnosti iz oblasti prostorne grafike i ilustracije biće otvorena u utorak, 29. marta 2022. godine, u 19 sati u Galeriji Niškog kulturnog centra. Na izložbi će biti prikazani radovi nastali na studijskom programu Grafički dizajn, pod mentorstvom vanr. prof. mr Sanje Dević i asistenta dr um. Jefimije Kocić.

“…Ultimativna snaga dizajna zabeležena je u korenima lјudske civilizacije. Potreba čoveka za estetikom upotreblјivosti oduvek je postojala. S druge strane, kreativnost umetnika, kao njegova osnovna potreba, utrla je put u oblasti primenjene umetnosti i od tada živi u svim domovima na planeti. Česta nesvesnost ove činjenice običnog čoveka, ne-dizajnera, upravo ukazuje na važnost izložbi i prezentacije radova iz ove oblasti.

Možemo primetiti da se umetnička scena u Srbiji decenijama menja i dopunjuje sadržajima nastalim u digitalnom obliku i zaklјučiti da se proporcija polako okreće u korist dizajna, naročito zahvalјujući institucijama koje ovaj vid primenjene umetnosti promovišu, ali i umetničkim fakultetima koji održavaju kontinuitet i kvalitet savremene umetničke prakse primenjene u kreativnoj industriji.

Radovi studenata Departmana za primenjene umetnosti Fakulteta umetnosti u Nišu, u idejnom smislu i procesu nastanka, ne zaostaju za svetskim idejnim rešenjima, a svojom autentičnošću odnose i brojne nagrade na konkursima širom sveta.

Posvećenost u svakom pojedinačnom radu, otkriva nam dobro poznavanje svojstava osnovnih elemenata dizajna, složenih u skladu sa određenim principima. Promišlјeno struktuirane kompozicije i jesu stvorene da svojom porukom probude posmatrače i podignu svest o važnosti dizajna u svakodnevnom životu. Cilј je naglasiti da ideje pokreću promene, menjaju svet i na taj način ga čine bolјim mestom za život, za sve nas…”  prof. Sanja Dević