Izložba završnih radova studenata Master akademskih studija Departmana za primenjene umetnosti biće otvorena u Galeriji savremene likovne umetnosti – Pavilјon u tvrđavi, u ponedelјak, 01. jula 2019. godine, sa početkom u 19 časova. Svoje radove izlažu: Aleksandar Tonev, Vukašin Ivković, Jovana Živković, Jovana Jovanović, Kosta Vojinović, Miloš Kostov i Nikola Đorđević. Izložba će trajati do 07. jula 2019. godine.

Grafički dizajn ”za opšte dobro”

“Grafički dizajn je svuda oko nas u štampanom ili digitalnom obliku, tako da ”dizajniranje” naše svakidašnjice postaje sve potrebnije, demokratičnije i kroz praksu sve vidlјivije. Zahvalјujući prepoznavanju potreba sredine u kojoj žive, studenti Master studija Departmana za primenjene umetnosti Fakulteta umetnosti u Nišu, u svojim završnim radovima bavili su se temama koje mogu biti veoma korisne za društvo. U osećanju svrsishodnosti njihovih projekata mladi dizajneri su dobili kreativnu motivaciju i priliku da inovacijom i originalnošću pobolјšaju svoju realnost, a uz talenat i intuiciju osveste svoju angažovanost i empatičnost.

Inspirisan svojom strašću prema muzici, Miloš Kostov je osmislio “Pick Pro” aplikciju za polaznike kursa akustične i električne gitare, gde je izborom odmerenog, elegantnog i minimalističkog dizajna, stavio akcenat na funkcionalnost i jednostavnu upotrebu aplikacije. Student Vukašin Ivković, studioznom digitalnom ilustracijom prikazuje fantastični svet mašte video igrice “Helion”, uz posvećenu razradu pratećih materijala namenjenih oglašavanju i pozicioniranju video igrice na tržištu. Društveno odgovorna aplikacija “Find Kind” je namenjena razvoju empatije kod dece, gde je autorka Jovana Živković uprošćenim formama u pastelnom koloritu ilustrovala promene lјudskih raspoloženja, da bi ih što bolјe približila i prilagodila osetlјivom periodu psihičkog razvoja deteta. Nikola Đorđević se prihvatio izazovne teme brendiranja i prostornog obeležavanja niškog aerodroma, prikazujući simulaciju novog vizuelnog identiteta aerodroma Konstantin Veliki, kao dobar primer dosledno sprovedenog dizajnerskog stava. Likovno grafičko rešenje ilustrovane knjige “Dečji biseri” Aleksandar Tonev je predstavio zbirom kolažno stilizovanih digitalnih ilustracija bogate teksture, u živo kolorisanoj gami izmaštanih likova i neobičnih situacija prilagođenih apsurdu i humoru mladih generacija. Projekat “Forma” Jovane Jovanović predstavlјa duhovite i stilski ujednačeno ilustrovane životinje, štampane u formi papirnih rasklopa koji se savijaju i sklapaju u igračke i na taj način podstiču aktivnost, razmišlјanje i razvijaju finu motoriku kod dece. U duhu visoke tehnologije koncept art filma i sajberpank tematike, Kosta Vojinović u “photobashing” tehnici manipulacije fotoelementima, smešta svoje usamlјene junake u napuštene gradove, hiper-realistički ilustruje filmske scenografije koje nas vode u imaginarni svet bliske nam budućnosti.

Kroz predstavlјanje završnih radova Master studija, upoznajemo se sa novim tendencijama u grafičkom dizajnu i svedočimo veštinama studenata u svim područjima grafičke prakse, ali još važnije je da Departman za primenjene umetnosti Fakulteta umetnosti u Nišu postaje pravi inkubator dobrih ideja i društveno korisnih projekata. ” red. prof. mr Slavica Dragosavac