Solistički koncert pijanistkinje Mine Mijović u organizaciji Srpske akademije nauka i umetnosti, Ogranka SANU u Nišu i Fakulteta umetnosti u Nišu biće održan u utorak 11. decembra 2018. godine sa početkom u 20 časova u Koncertno-izložbenom prostoru FU a ulaz je besplatan. Na programu su dela Betovena, Lista, Saja, Mocarta/Volodsa, Lista/Volodosa, Mijovića.

W. A. Mozart / A. Volodos – Turski marš
F. Liszt / A. Volodos – Mađarska rapsodija br. 13
L. V. Beethoven – Sonata op. 31. br. 2.
pauza
F. Say – „Black Earth”
F. Liszt – Après une lecture du Dante: Fantasia quasi Sonata
M. Mijović – „Hush little baby”, varijacije

Mina Mijović rođena je 1994. godine, u Kragujevcu. Osnovno muzičko obrazovanje započinje u muzičkoj školi “Dr Miloje Milojević” u Kragujevcu, a nastavlјa u Muzičkoj školi “Stevan Mokranjac” u Beogradu. Ubrzano školovanje omogućava joj da sa 14 godina, kao prva na listi, upiše Fakultet mu- zičke umetnosti u Beogradu. Diplomirala je u klasi prof. Nevene Popović. Stipendista je “Berklee College of Music” 2012. godine, a 2013. završava master studije u klasi prof. Ninoslava Živkovića. Uz punu stipendiju Univerziteta Južne Floride upisuje master studije i radi u zvanju asistenta na pomenutom Univerzitetu. Bila je član zvaničnog univerzitetskog trija “President trio”. Trenutno je doktorand na Odseku za klavir Akademije umetnosti Novi Sad, pod mentorstvom prof. Doriana Lelјaka.

Sa simfonijskim orkestrom muzičke škole “Stevan Mokranjac”, sa samo 13 godina, nastupala u sali “Zadužbine I. M. Kolarca” u Beogradu. Nastupala je i u drugim renomiranim koncertnim prostorima, kao što su Skupština Grada Beograda, SANU, Artget i Etnografski muzej, “Straz center of the performing arts Tampa”, “Palladium theater St. Petersburg”, “SPC Auditorium Clearwater” i “Barness music recital hall Tampa” (SAD), “Kavalierhäuser Schloss Königs Wusterhausen” (Nemačka), “Conservatorio di musica P. I. Tchaikovsky” (Italija), “Oldesloe Kirche” (Holandija), “Teatro Reina Sofia” (Španija), “Svečana sala Ljublјanske filharmonije” (Slovenija), “Vene kultuurikeskus”, “Metodisti kiriku Narva museum”, “Hopneri Maja sala” i “Jaani Kirik” (Estonija).

Izuzetno je ponosna na saradnju koju je ostvarila sa Simfonijskim orkestrom “Tampa Bay” izvodeći Listov koncert za Klavir i orkestar br. 1, pod vođstvom maestra Marka Sforcinija. Ovi koncerti realizovani su kao nagrada za osvojeno I mesto na takmičenju “Young artist competition Tampa” (SAD) 2016. godine, povodom kojih je objavlјena kritika u “Tampa Bay Times” umetničkog kritičara Endrju Mičama.

Do sada je osvojila više od 25 prvih i specijalnih nagrada u zemlјi i inostranstvu na takmičenjima kao što su: “HIPC” (Holandija), “Young piano stars” (Nemačka), “Petar Konjović” i “Isidor Bajić” (Srbija), ali posebno ističemo da je petostruki laureat “Republičkog takmičenja Srbije”. Visoko stručne ocene njenih nastupa i interpretacija iskazala su eminentna pijanistička imena domaće i međunarodne muzičke scene.

Sarađivala je sa “Latin-GREMMY” nominovanim dr. Hoze Valentino Ruizom, džez/klasičnim flautistom i kompozitorom, na albumu “Zohet”, za pesmu „Revelación del Viento”.

Bavila se i pedagoškim radom u muzičkoj školi “Dr Vojislav Vučković” Čačak, a trenutno radi kao klavirski saradnik u muzičkoj školi “Dr Miloje Milojević” u Kragujevcu.