Nastavnici i saradnici Fakulteta umetnosti izlagali su na izložbi “mera – granica” Galerije savremene likovne umetnosti u Nišu, posvećena temi identiteta, koja e otvorena u galerijama “Perjanički dom” i “Klub” u Podgorici.

Do kraja oktobra svoje radove različitih generacija i poetika predstaviće redovni profesori mr Perica Donkov, mr Jadranka Mišić Pejović, mr Bratislav Bašić, vanredni profesor, docenti Nikola Marković, mr Jelena Kitić, mr Stevan Kitić, saradnik dr Milјana Radenković i dr Franc Curk, redovni profesor u penziji.

Izložba “mera – granica” GSLU gostuje u Centru savremene umetnosti Crne Gore u Podgorici kao uzvratni korak u saradnji dve kuće, započetoj izložbom “Savremena crnogorska likovna umetnost” autorke Maje Dedić.

Prema navodima kustosa Milana Ristića, učestale geo-političke promene i izloženost različim kulturama koje su svoj “lebensraum” proširivale na prostore na kojima živimo, uslovile su stalne promene životnog poretka, a društvene tranzicije sobom su nosile i često revolucionarne rezove po pitanju kuturno-istorijskog i duhovnog nasleđa. Pitanja kolektivnog i ličnog identiteta otvorena su i u društvima koja su nastala raspadom Jugoslavije.

Izložba “mera – granica” kroz izbalansirane umetničke iskaze otvara neka lokalna, regionalna i globalna pitanja, sa identitetom čoveka kao centralnim interesovanjem i to: pitanja obećanja i obećane zemlјe, netelesnog i nepropadlјivog u čoveku, lika, traga u vremenu i njegove deskripcije, baštine, pitanja zabluda i manipulacija, gubitka pamćenja, ostrašćenosti, znaka i značenja, integracija i globalizacije, rasprodaje vrednosti, migracije mladih, slobodnog i uludo potrošenog vremena, devijacija, kriminala, globalnog starenja, društvene uloge starih, ali i poimanja, kao opšte i zabrinute zapitanosti i jedinica mere i pogleda, naveo je Ristić, napominjući da izložba ne teži kvalifikacijama skaliranih vrednosti i ne traži eventualnu krivicu. Naprotiv, ona predstavlјa pokušaj merenja slike “našeg sveta” okom duha, kroz dela niških autora.

Izbor dela, prema rečima Ristića, zasnovan je na tematskom krugu, uz imperativ na savremenim strategijama stvaranja.

Izložba stoga ne pruža potpuni uvid u umetničku scenu Niša, niti predstavlјa isklјučivo najreferentnija dela i njihove stvaraoce, već autorsku koncepciju koja podrazumeva govor umetnika različitih generacija i prosedea.