Povodom dana “Politike” i 116 godina izlaženja ovog lista uručena je “Politikina” nagrada za najbolјu izložbu u 2019. godini slikaru red. prof. mr Perici Donkovu, petak u 24. januara 2020. godine sa početkom u 12 sati u holu kuće “Politika”.

Kao i svake godine u ovo doba list „Politika” u slavlјeničkom duhu dodelјuje nagradu „Vladislav Ribnikar” za najbolјu izložbu održanu u prethodnoj godini – ovo priznanje svečano je uručeno Perici Donkovu za postavku „Slepa vera” koja se održavala u beogradskoj Kući legata tokom oktobra 2019.

Žiri istoričara umetnosti u sastavu Ljilјana Ćinkul, Gordana Dobrić, Una Popović, Saša Janjić (predsednik) i Marija Đorđević, urednica Kulturnog dodatka „Politike”, jednoglasno je odabrao pomenutu izložbu, na kojoj je ovaj autor predstavio ciklus slika nastalih od 2016. do 2019, raspoređenih u nekoliko celina pod nazivima „Slepa vera”, „Gluva soba”, „Ravnanje glave”, „Postupak za tetoviranje vlastitog tkiva” i „Soba s pogledom”.

Ocenjujući Donkova kao jednog od najaktivnijih stvaralaca na našoj likovnoj sceni koji u kontinuitetu više od trideset godina svojim predanim radom ali i promišlјanjem obogaćuje naše poimanje vizuelnog, ali i sveta u kome živimo, žiri je naglasio da još od prvih njegovih samostalnih izložbi sredinom osamdesetih godina prošlog veka može da se prati razvojna nit i umetnikov skepticizam prema naraciji, bekstvo od banalnog i direktnog govora, opredelјenje za vizuelnost lišenu motiva i predmetnosti.

– U njegovom slikarskom opusu prepoznajemo mnogo toga, svest o ugroženosti pojedinca, o egzistencijalnoj teskobi savremenog čoveka, o otuđenju, destrukciji i opštoj nesigurnosti. Monumentalne instalacije prikazane na izložbi „Slepa vera” nastale su kao plod višegodišnjeg rada i u sebi sublimiraju umetnikov umetnički kredo, veru u prisutnost duhovnog. Kako sam umetnik kaže, njegove slike su napor da se pronikne u postojanje i egzistenciju sa pozicija nekog novog humanizma. I upravo je to ono što ga izdvaja, što mu daje moć i snagu da se beskompromisno bori i zalaže za sve ono u šta veruje. Nadamo se da će u godinama koje slede da veruje u svoju umetnost, da stvara i ta uverenja prenese svojim studentima – navodi se u obrazloženju koje je u prisustvu kolega, umetnika i istoričara umetnosti, galerista i novinara pročitao Saša Janjić.

Nagradu koja se sastoji iz diplome i novčanog iznosa laureatu je uručio Žarko Rakić, v. d. glavnog i odgovornog urednika lista „Politika”. Uzvraćajući poklonom, svojom monografijom pod nazivom „Perica Donkov: Slika kao sklonište” (autora Milete Prodanovića), Donkov je zahvalio na priznanju i ukazanom poverenju i rekao:

– Sada sam i ja deo „Politike”, mada sam i celog života deo „Politike”, kao i većina od vas neka prva slova sročio sam gledajući je na krilima svojih pradeda. Nadam se da ću u svom budućem radu ispuniti očekivanja i žirija i kolega i da ću svoja uverenja nastaviti da prenosim na mlađe generacije budući da sam profesor Univerziteta u Nišu.

Izvor: Politika