Jedinstveno Međunarodno takmičenje “Konstantin Veliki”, pokrenuto septembra 2019. godine, u skladu sa savremenim komunikacijskim sistemom, organizuje se preko interneta, kao globalnoj, javnoj mreži, koja danas povezuje milijarde lјudi širom sveta.

Međunarodno internet takmičenje “Konstantin Veliki” otvara mogućnost učešća učenicima, studentima i umetnicima iz svih zemalјa sveta. Održava se u ciklusima od po godinu dana u cilјu razvoja, afirmacije mladih umetnika i jačanja međunarodnih kulturnih odnosa. U okviru takmičenja postoji 18 disciplina iz oblasti umetnosti, muzičke i primenjene umetnosti: Kamerna muzika, Duvački instrumenti, World music, Gitara, Klavir, Gudački instrumenti, Solo pevanje, Harmonika, Perkusije, Teorija muzike, Komplementarni klavir, Kompozicija i Aranžman, Crtež, Grafika, Grafički dizajn, Fotografija, Slikarstvo i Vokalne grupe.

Takmičenje se u potpunosti realizuje putem interneta i u skladu sa Pravilnikom takmičenja. U zavisnosti od kategorije takmičari šalјu prijavni formular za učešće preuzet sa sajta Takmičenja uz prateću dokumentaciju na predviđeni mail do 31. januara 2020. godine do kada traje rok za prijavlјivanje. Svaki takmičar u prijavnom formularu dostavlјa link određenog broja video snimaka ili radova u skladu sa kategorijom za koju se prijavlјuje ili se u određenim kategorijama radi online test. Žiri ocenjuje kandidate putem video snimaka, radova ili rezultata testa i donosi odluke o nagrađenima. Svi nagrađeni dobijaju diplome, a u okviru svake discipline određuje se specijalna nagrada pod nazivom Laureat discipline. Gala koncert i izložba na kome nastupaju laureati Takmičenja organizuju se u okviru proslave Slave Grada Niša – Sveti car Konstantin i carica Jelena od 1. do 3. juna, svake godine.

Ovako koncipirano takmičenje, omogućava prisutnost takmičara, bez velikog finansijskog ulaganja i uklanja geografske barijere. Žiri takmičenja Konstantin Veliki čine eminentni umetnici iz celog sveta, što je potvrda da umetnost govori istim jezikom.

Organizatori Međunarodnog takmičenja Konstantin Veliki su Fakultet umetnosti u Nišu, Univerzitet u Nišu i Grad Niš uz podršku Studentskog kulturnog centra, Galerije savremene likovne umetnosti, Udruženja muzičkih teoretičara Srbije i Turističke organizacije Niša. Iskustvo u organizovanju takmičenja i naučnih skupova ohrabrilo je sve na Fakultetu da pokrenu ovako savremen oblik takmičenja, te se očekuje izuzetno veliki odziv i prijave snimaka i radova.

Ono što je Konstantin Veliki na svom putu ostavio budićim generacijama, jeste Milanski edikt kojim je svetsku istoriju okrenuo u novom smeru i koja prema rečima Nјegove Svetosti Patrijarha Srpskog gospodina Irineja je opštelјudska i opštecivilizacijska tekovina aktuelna u svakom vremenu. Osim bezvremenske dimenzije, edikt, kao duhovni preobražaj, ima snagu da prevaziđe svaki vid prostorne razlike, jer otvara put nauci, kulturi i umetnosti, da poveže prostore i u duhu tolerancije iskaže svoju snagu. Nјegovu civilizacijsku tekovinu, zasnivanu na toleranciji, moramo negovati, jer je to jedini put očuvanja dostojanstva budućim generacijama.