Ivana Ilić, master muzikoterapeut i alumni Fakulteta umetnosti, održaće predavanje po pozivu, na temu “Motivaciona uloga muzike u pedagoškom i terapijskom kontekstu” u četvrtak 26. aprila 2018. godine sa početkom u 12 časova u sali br. 12 na Fakultetu umetnosti u Nišu. Na predavanju će predstaviti privatnu muzičku praksu i primenu muzikoterapijskih tehnika u radu, kako sa decom sa poteškoćama u razvoju, tako i za decu tipičnog razvoja.

Vekovima unazad, čovečanstvo koristi zvuk i muziku za tretiranje zdravstvenih tegoba, povećanje produktivnosti, u podršci učenju, održavanju psihičkog blagostanja i ravnoteže. Moderno doba nam donosi različite tehnike i konkretne metode primene muzike u ove svrhe, o čemu vredi naučiti nešto više, kako bismo bili u mogućnosti da stvorimo adekvatno zvučno okruženje, u cilju profesionalnog razvoja ili kao podršku svakodnevnom životu.

Ivana Ilić, diplomirani muzički pedagog, master muzikoterapije, prva je niška muzikoterapeutkinja, školovana u Barseloni, u Španiji. Trenutno živi i radi u Nišu, gde je osnovala muzički studio za decu i roditelje Musicorn, kako bi promovisala ovu mladu naučnu disciplinu i razvila svest o važnosti rane stimulacije za dečiji razvoj. Uživa u istraživačkom radu i integraciji muzikoterapije sa drugim psihoterapijskim metodama, te tako, zajedno sa svojim interdisciplinarnim timom, uspeva da kreira jedinstvene tehnike za poboljšanje dečijeg mentalnog zdravlja. 2014. godine, prezentovala je svoj rad i primenu muzikoterapijskih tehnika u radu sa darovitom decom, na Španskom nacionalnom kongresu u Barseloni. 2017. godine bila je gost Bugarske muzikoterpijske asocijacije, na čijoj je Nacionalnoj konferenciji u Sofiji održala predavanje i radionicu na temu integrativnog pristupa u muzikoterapiji. Jedna je od autora Internacionalnog rečnika iz muzikoterapije, objavljenog u Kanadi (Rutledge,  2013.). Veruje da je muzika jedinstveno sredstvo komunikacije, koje nam omogućava da dopremo do neistraženih sfera ljudskog mozga.