Prof. Jakša Zlatar, rerdovni profesor Muzičke Akademije Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska, održaće predavanje po pozivu, na temu “Temelјi metodike nastave klavira” u utorak 07. maja 2019. godine sa početkom u 11 časova u Koncertno-izložbenom prostoru FU, Knjaževačka 2a. U okviru predavanja prezentovaće svoja izdanja “Metodika nastave klavira”, “Uvod u klavirsku interpretaciju”, “Odabrana poglavlјa iz metodike nastave klavira”. Organizator predavanja je Centar za doživotno učenje Fakulteta umetnosti u Nišu.

Prof. art. Jakša Zlatar (Šibenik, 1947.) diplomirao je i magistrirao klavir na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. L. Šabana, a također je diplomirao psihologiju i sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Klavir je usavršavao na konzervatoriju S. Cecilia u Rimu te na brojnim seminarima, između ostalih kod A. Ciccolinija.

Na Odsjeku za klavir, orgulјe i čembalo Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu djeluje od 1979. kao nastavnik klavira i metodike nastave klavira (2019. bit će punih 40 godine). Godine 2017. odlazi u mirovinu, ali nastavlјa raditi kao honorarni profesora na akademijama u Zagrebu i Puli.Tijekom 20 godina (od 1996. do 2016.) predavaoje klavir i metodiku i na Akademiji za glasbo u Ljublјani, gdje je vodio i poslijediplomski studij iz metodike (pod njegovim su mentorstvom magistrirali šest postdiplomanata, dok je jedanstekao doktorat). Također je bio voditelј kolegija metodike na akademiji u Splitu. U njegovoj je klasi u Zagrebu i Ljublјani diplomiralo preko 40 studenata, od kojih mnogi danas rade po glazbenim školama dilјem Hrvatske i Slovenije, a jedan (Borjan Oliver) i kao asistent za klavir na akademiji u Osijeku. Bio je prodekan Muzičke akademije u Zagrebu za mandata tri dekana (P. Detiček, K. Petrović i I. Gjadrov), a tijekom devet godina (od 2008. do 2017.),ipročelnik klavirskog odsjeka.

Jakša Zlatar je autor metodičkih radova, od kojih ističetri knjige: Metodika klavira (1. izdanje 1982., 2. prošireno izdanje 2017.), Uvod u klavirsku interpretaciju (1. izdanje 1989., 2. prošireno izdanje 2016.; knjiga je prevedena na engleski, slovenski i albanski) i Odabrana poglavlјa iz metodike nastave klavira (2015.). U pripremi je i udžbenik iz Povijesti pijanizma. U okviru Bolonjske reforme uveo je na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji dva nova predmeta: Upoznavanje klavirske literature i Analiza interpretacija.Autor je mnogih članaka u stručnim časopisima te recenzija, prikaza i popularnih članaka u časopisima, na radiju i TV. Osim pisanja literature iz klavirske pedagogije redigirao je i objavio nekoliko skladbi, među ostalima Prvu sonatu za violinu i klavir A. Klobučara (1998.) koju je izveo na brojnim koncertima te snimio s violinistom V. Balžalorskym.

Uz koncertiranje prof. Zlatar održava seminare te je član žirija na domaćim i međunarodnim pijanističkim natjecanjima. Od 1995. do 1998. vodio je Eptinu pijanističku školu u Dubrovniku, a od 2003. održava lјetnu školu u Pučišćima na Braču. Bio je jedan je od utemelјitelјa i dugogodišnji tajnik EPTE Hrvatske te osnivač udruge Hrvatska glazbena scena mladih. Član je Hrvatskog društva glazbenih umjetnikaiHrvatskoga društva glazbenih i plesnih pedagogakojemu je bio predsjednikom jedan mandat(1991.-1994.). Jedan je od osnivača i trenutno glavni urednik časopisa glazbenih pedagoga Tonovi. Dugi je niz godina bio član povjerenstva za polaganje stručnih ispita za učitelјe klavira, a bio je i recenzent u izradi nastavnih programa (za klavir) za niže i srednje glazbene škole.

Svojim stručnim i umjetničkim angažmanom, kao i vođenjem dodiplomskih i poslijediplomskih studija iz klavira i metodike, Jakša Zlatar je učinio metodiku nastave klavira relevantnom disciplinom u Hrvatskoj za što je 2017. dobio Nagradu za životno djelo „Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga“.