Predstavlјanje projekta Centra za promociju nauke i 12 evropskih partnera “Evropska laboratorija veštačke inteligencije – AI Lab” i drugog poziva održaće se u ponedelјak 13. maja 2019. godine sa početkom u 15 časova u Koncertno-izložbenom prostoru FU.

AI Lab” se sadržinski i strukturalno nadovezuje na pristup, koncept i model rada prethodnog projekta, uz fokusiranje na jednu od najaktuelnijih i najdinamičnijih naučnih oblasti današnjice – veštačku inteligenciju i srodne discipline. U duhu takvog pristupa i mreže koja će se kroz ovaj projekat stvarati, inspirisati i razvijati, otvoren je drugi poziv za umetnike aktivne na polјu digitalne umetnosti, studente umetničkih fakulteta i sve one sklone izazovima i eksperimentima u radu s novim medijima. Druga rezidencija će biti realizovana u Futures institutu Univerziteta u Edinburgu.

“AI Lab” nudi jedinstveni spoj aktuelnih praksi na preseku digitalne umetnosti i savremenih otkrića u okviru veštačke inteligencije (AI), poput neuronauka i robotike, mašinskog i dubokog učenja, ali i novih disciplina koje još nisu pronašle svoje srpske nazive, poput Big Data, Data Science ili Swarm Intelligence.

Projekat uklјučuje četiri nezavisna poziva za umetnike za istraživački boravak u prestižnim naučnim centrima širom sveta, gde prvonagrađeni autor ili autorski tim dobija jednomesečnu rezidenciju i mentorski rad s naučnicima. Naučni partneri projekta će biti posebno izabrani za svaki od ovih poziva. Umetnički koncept se potom produkcijski realizuje u FutureLab-u Ars elektronike, pre nego što bude premijerno prikazan na festivalima Ars elektronika u naredne tri godine.

Detalјnije o projektu pogledajte OVDE a proces registracije umetnika odvija se direktno preko portala Ars elektronike