Tematska virtualna izložba radova studenata Fakulteta umetnosti u Nišu “Umetnost i bolest – umetnost i zdravlјe” postavlјena je na veb stranici Ogranka SANU u Nišu u četvrtak 10. juna 2021. godine. Izložba u organizaciji Ogranka SANU u Nišu, Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu i Galerije Univerziteta u Nišu predstavlјa dar Univerzitetu u Nišu za Dan Univerziteta 15. juna 2021.

“Imajući u vidu okolnosti pandemije Kovid 19, veoma redukovane mogućnosti uobičajenog rada i, pogotovu, javnog prezentovanja rezultata, Ogranak SANU u Nišu, Fakultet umetnosti Univerziteta u Nišu i Galerija Univerziteta u Nišu saglasili su se oko predloga za organizovanje Tematske virtualne izložbe “Umetnost i bolest – umetnost i zdravlјe”, i pozvali studente Departmana za likovne umetnosti i Departmana za primenjene umetnosti Fakulteta umetnosti u Nišu da pošalјu svoje radove na zadatu temu, u skladu sa propozicijama virtualne izložbe.

Podstaknuti pozivom, ali posebno entuzijastičnim odzivom svojih profesora, pre svih prof. mr Perice Donkova i prof. dr Slobodana Radojkovića, uglednih umetnika i redovnih profesora, studenti su pripremili i poslali svoje radove, koje predočavamo najširoj javnosti. Profesori Donkov i Radojković motivisali su svoje studente, obavlјali sa njima konsultacije u vezi sa temom, motivima, tehnikama i mogućnostima umetničkog izraza, raspravlјali o dilemama i rešenjima i vršili izbor radova.

Sa dugogodišnjim umetničkim radom i pedagoškim iskustvom, profesori su tokom pripremanja izložbe uočili i, potom, istakli jednu ne sasvim očekivanu pojavu. Naime, usred pandemijskih ograničenja u javnome životu i povišene opšte egzistencijalne strepnje, zamračivanja životnih planova i mogućnosti, studenti umetnosti su izolaciju doživeli i kao stvaralački podsticaj, zakoračili u samopreispitivanja, hrabrije nego u redovnim akademskim i životnim uslovima pristupili ne samo motivima, nego i samoj suštini slikarske materije i forme, pokazali pojačanu sklonost ka traganju i eksperimentu, i značajno živlјem koloritu u odnosu na uobičajeno i oprezno „gvaševsko bledilo” u klasi. Da li je ova bujnija kreativnost odgovor na, premda privremeno, ipak preteće sužavanje životnih perspektiva u posebnom ograničenjima pandemije, ili je na delu jedan od večnih i nedokučivih „zakona” stvaralaštva i, nadasve, mladosti, ostaće zagonetka, koju će za sebe odgonetati svaki posetilac ove virtualne izložbe.

Izložba je, kao stvaralačko svedočanstvo o vitalnosti studenata – garanta naše bolјe budućnosti, uobičajeni poklon Ogranka SANU u Nišu, Fakulteta umetnosti u Nišu i Galerije Univerziteta u Nišu – Univerzitetu u Nišu, za Dan Univerziteta.” Ogranak SANU u Nišu