Prijave za drugo Međunarodno internet takmičenje “Konstantin Veliki” su završene. Takmičenje će se emitovati putem video premijere na YouTube kanalu i sajtu takmičenja, kao i Fejsbuk stranici Fakulteta, sa unapred predviđenim datumom i satnicom emitovanja svake discipline. Rezultati će biti objavlјeni nakon završetka video premijera disciplina. Kalendar takmičenja će biti objavlјen početkom marta, kada se obrade sve prijave.

Fakultet umetnosti pokrenuo je ovo internet takmičenje, septembra 2019. godine, prepoznajući  i primenjujući savremene tendencije i tehnološki napredak i pre pojave virusa COVID-19, koji je ove procese ubrzao i uveo ih u našu svakodnevnicu.

Ovako jedinstveno koncipirano takmičenje, koje omogućava prisustvo takmičara bez velikog finansijskog ulaganja, uklanja geografske barijere i otvara mogućnost učešća učenicima, studentima i umetnicima iz svih zemalјa sveta. Upravo to je i jedan od razloga zbog kojih je takmičenje “Konstantin Veliki” globalno prihvaćeno i prepoznato kao kvalitetan doprinos razvoju, afirmaciji mladih umetnika i jačanju međunarodnih kulturnih odnosa. Na to ukazuje i činjenica da se broj prijavlјenih duplirao, pa se ove godine prijavilo skoro 300 umetnika iz različitih zemalјa širom planete.

Na prvom Međunarodnom internet takmičenju “Konstantin Veliki” 2020. godine, pored velikog broja takmičara iz Srbije, učeštvovali su i takmičari iz celog sveta – Rusije, Italije, Nemačke, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Grčke, Švedske, Slovenije, Severne Makedonije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Polјske, Letonije, Albanije, Ukrajine, Bugarske… Eminentni žiri objektivno je, uz visoke kriterijume, ocenjivao više od 150 takmičara i dodelio 25 prvih nagrada i 6 laureata. Dobitnik Grand prix nagrade je pijanista Nikola Varžić iz Slovenije.

Kao završetak godišnjeg ciklusa takmičenja planiran je Gala koncert laureata i nagrađenih učesnika u okviru proslave slave Grada Niša – Sveti car Konstantin i carica Jelena. Međutim, zbog vanrednih okolnosti u vezi sa virusom COVID-19, laureati i nagrađeni umetnici predstavili su se video snimcima koji su emitovani na oficijalnom YouTube kanalu Takmičenja, kao i  na sajtovima Grada Niša i Univerziteta u Nišu.

Organizatori Međunarodnog takmičenja “Konstantin Veliki” su Fakultet umetnosti u Nišu, Univerzitet u Nišu i Grad Niš, uz podršku Studentskog kulturnog centra, Galerije savremene likovne umetnosti i Udruženja muzičkih teoretičara Srbije.

Konstantin Veliki, kako istoričari navode, rođen je 273. ili 274. godine u Nišu. Reformisao je Rimsko carstvo i hrišćanima otvorio duhovni put. Ono što je Konstantin Veliki ostavio budućim generacijama je Milanski edikt koji je uvek aktuelna opštelјudska i opštecivilizacijska tekovina. Edikt ima snagu da prevaziđe prostorne razlike, otvori put nauci, kulturi i umetnosti. Nјegovu civilizacijsku tekovinu, zasnovanu na toleranciji, moramo negovati, jer je to jedini put očuvanja dostojanstva. Međunarodno internet takmičenje “Konstantin Veliki” vodi se upravo time, u želјi da obriše granice i promoviše mlade talente iz celog sveta.