Izložba ilustracija “Drevna slovenska mitologija i senzibilitet 21. veka” Anite Milić, docenta na  Departmanu za primenjene umetnosti Fakulteta umetnosti, biće otvorena u Muzeju Horeum Margi-Ravno u Ćupriji, u petak, 11. maja 2018. godine, sa početkom u 18 časova.

 

“Bio jednom jedan narod, nekada davno… ovako uglavnom počinju priče i završavaju se srećnim krajem, dok mnoge verzije svetskih (grčkih, rimskih, arturijanskih) mitova imaju tragičan kraj. Većina priča datira iz perioda pre pronalaska pisma kada su se usmeno prenosile, te je do njenog zapisa u nepromenlјivoj formi pretrpele mnoge izmene. Do ustalјene priče došlo se ostavlјanjem traga, preko ritualnih običaja, muzike, gesta, plesa, kamenoreza i svetih umetničkih dela.

Vizuelnu komponentu slovenske mitologije, iz ugla ilustratora, dala je i autorka Anita Milić. Prateći trendove savremenog stvaralaštva, oživlјava zamišlјene sadržaje mitova, stvara zapise u kamenu ostavlјajući trag za tumačenje, ne dozvolјavajući time da isčezne svest o višim slojevima božanstva.

Tajne slovenske mitologije razvile su prve kultove, a pred njihovom suštinom čovek postaje bespomoćan. Iako slovenska mitologija obiluje misterijom i užasom, na nju je autorka ilustracija gledala kao na istraživanje suštine mistskih bića, magije i panteona slovenskog božanstva što je doprinelo bolјem shvatanju ovog nekoherentnog sistema. Najbolјi način da se opišu misteriozna bića, magija, rituali, mitska mesta, bogovi i običaji drevnog naroda, kaže autorka, jeste taj da se oni dožive kao pokušaj da shvatimo hirovite sile prirode, kao što su suše, oluje, poplave.

Izložba Drevna slovenska mitologija i senzibilitet 21. veka, kao način objašnjavanja prirodnih pojava, hod je po ivici izvan prostora uobičajene stvarnosti gde se nadilaze fantazmološki fenomeni u kojima dominiraju sukoblјene sile poput jave i stvarnosti, noći i sumraka, jalovog i plodnog, patnje i zadovolјstva, reda i haosa, zlobe i dobra, stvaranja i razaranja, svetlosti i senki… gde zemlјa može oživeti i životinje mogu govoriti. Autorka, paralelno sa ilustracijom  izlaže i kratke tekstove pisca Nenada Gajića kojim objašnjava ilustrovano i posmatraču nudi novo, oživlјeno, razumevanje slovenske prirode i mitske snage. Neke ilustracije su etiološke i objašnjavaju svetske fenomene, kao što je odgovor na pitanje zbog čega neka stena ima ovakav oblik? Zašto voda izvire baš na ovom mestu? Šta prouzrokuje pomračenje Sunca ili Meseca?

Postoje nebrojani pokušaji da se objasni i razume slovenska mitologija, bilo vizuelnim prikazom ili tekstualnim objašnjenjem. No, izložba Anite Milić bavi se ovim problemom tako što je autorka sistematizovala dosadašnja saznanja na ovu temu i jedinstvenim stilom, pristupačnim vizuelnim jezikom načinila priče od velikog značaja za kulturu slovenskih naroda sa ovog područija.” doc. dr Marija Vujović

Comments are closed.