Izložba završnih radova studenata Master akademskih studija Departmana za primenjene umetnosti biće otvorena u Galeriji Sinagoga, u sredu, 01. jula 2020. godine, sa početkom u 19 časova. Svoje radove izlažu: Aleksandra Stojanović, Anastasija Kocić, Nataša Kostić, Nadica Kostić, Nevena Stojanović i Dušan Stojković. Izložba će trajati do 07. jula 2020. godine.

Društvena odgovornost za humaniji svet

Kroz vizuelnu komunikaciju dizajneri doprinose i odražavaju društveni i kulturni identitet čovečanstva. Za njih je korisno da istraže uticaj koji poseduju i da se zapitaju koju poruku njihov trenutni rad prenosi svetu. Oni imaju sposobnost da oblikuju i stvaraju naše okruženje i utiču na društvenu svest. Dizajneri su u suštini kreatori iskustava. Oni su odgovorni za realizaciju svojih ideja i način na koji se te realizovane ideje koriste. Kratak pregled radova studenata Master akademskih studija sa Departmana za primenjene umetnosti, Fakulteta umetnosti u Nišu, ovo potvrđuje.

Društvena odgovornost Aleksandre Stojanović kroz temu Plakat(izam) hiperbolično prikazuje aktuelne probleme civilizacije. Kroz formu plakata ona deluje i na ostala lјudska čula kao što su dodir i sluh, kako bi isprovocirala posmatrače u pravcu razmišlјanja edukacije za bolјe i pravednije društvo. Tema Anastasije Kocić se bazira na pokušaju razumevanja egzistencije i stvarnosti, ali i pronalaženja osnovnih vrednosti u životu. Kao što i sam naziv sugeriše, JEDAN (“1“), projekat u osnovi ima za cilј pronalaženje odgovarajućeg vizuelnog jezika koji bi promovisao smisao i cilјeve svake jedinke, jedne jedine na planeti i ukazao na poteškoće koji “1“ ima na svom putu borbe za svoja prava i opstanak. Nataša Kostić japanskom tehnikom suminagashi, kroz geometrizaciju prostora, tehniku kolaža i teksturama fraktala prikazuje najpoznatije delove i znamenosti grada Niša. Nataša teži da kroz energetski crtež prikaže svoju podsvesnu stranu, kako bi naglasila da ne mislimo o onome što vidimo, već o tome šta je bilo potrebno da to nešto nastane. Nadica Kostić svoje interesovanje za temu anksioznosti u postmodernom dobu sprovodi kroz lični primer. Ona pronalazi pozitivne osobine anksiozne dispozicije, što joj omogućava da transformiše probleme u konkretna grafička rešenja. Nјen cilј, pored pružanja osnovnih informacija o anksioznosti, je ujedno i ukazivanje na mogućnost kreativnih rešavanja problema koje usled nje nastaju. Idejni koncept projekta Nevene Stojanović uvlači nas iz analognog u digitalni svet plakata. Ona nastoji da ukaže na devijantno i agresivno ponašanje današnje omladine, koje nastaje usled mentalnog preopterećenja prilikom obrade hiperproduktivnog digitalnog sadržaja. Dušan Stojković u svet bajki uvodi novine u izražavanju kroz karaktere u vidu piktograma. Stilizacija, u svojoj novoj primeni, ima za cilј da podstiče razvoj percepcije i kreativnost kod dece, kako u pogledu likovnih umetnosti, tako i u pogledu čitanja, tumačenja i učenja sveta oko nas.

Možemo zaklјučiti da ova izložba predstavlјa refleksiju i presek rada interpretiranog u različitim temama mladih dizajnera koji su, više nego ikad, spremni da pomeraju granice ustalјenih šablonskih prikaza. Snaga same poruke njihovog rada svedoči o promišlјenim individualcima kojima je  društvena odgovornost, kao i opšta medijska i digitalna pismenost na prvom mestu, a svakako potkovana pravom kreativnošću i kritičkim mišlјenjem. Verujem da će iskustva koja budu stvarali, u evolutivnom smislu, uticati afirmativno na oblikovanje našeg okruženja. Poželimo im sreću na tom putovanju… – doc. mr Sanja Dević