U četvrtak 24. septembra 2020. u 17 časova uživo na Fejsbuk stranici Studentskog kulturnog centra kao i stranici Fakulteta umetnosti u Nišu vebinar na temu “Tragovi turske civilizacije na antičkom arhitektonskom i kulturnom prostoru” održaće prof. dr Johannis Tsoumas sa Univerziteta Zapadne Atike u Atini, Grčka i prof. mr Katarina Đorđević, redovni profesor na Fakultetu umetnosti u Nišu. Ovim predavanjem nastavlјa se ciklus vebinara za studente iz oblasti audio-vizuelnih umetnosti pod nazivom “Umetnost nema granica” u organizaciji Studentskog kulturnog centra Niš u saradnji sa Fakultetom umetnosti u Nišu.

Joanis Tsumas (rođen u Pireju, Grčka) završio je širok spektar studija i iz oblasti likovnih umetnosti i istorije umetnosti i dizajna (HND Dizajn keramike) na koledžu visokog obrazovanja Harrow. Diplomirao je iz oblasti slikarstva/3D dizajn, na Univerzitetu Midleseks u Londonu. On je i diplomirani master umetnik Istorije dizajna na Univerzitetu Midleseks u Londonu, a stekao je doktorat iz Istorije umetnosti na Aristotelovom Univerzitetu u Solunu. Nјegov slikarski opus odlikuje se uglavnom originalnošću, ne samo po tematologiji, već i stilu. Joanis je imao brojne samostalne i grupne izložbe u mnogim umetničkim centrima i umetničkim galerijama u Grčkoj i inostranstvu. Mnoga njegova dela deo su privatnih i javnih umetničkih kolekcija širom sveta. Trenutno radi i kao slobodni umetnik i kao akademik, predaje Istoriju umetnosti i dekorativnu umetnost (Grčki Otvoreni Univerzitet) i umetničke discipline (T.E.I. iz Atine, Odsek za unutrašnju arhitekturu, dekoraciju i dizajn). Joanis Tsumas takođe je autor dve značajne knjige o Istoriji umetnosti i dizajna.

mr Katarina Đorđević (1966), završila Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu 1992. Postdiplomske studije završila na FLU u Beogradu 1994. Trenutno je vanredni profesor, predmeti Crtanje i Slikanje, i priprema odbranu doktorskog umetničkog projekta na Fakultetu umetnosti u Nišu. Član je ULUS-a od 1993. Grupno izlagala na više od 200 izložbi u zemlјi i inostranstvu (Kanada, Španija, Italija, Češka, Grčka, Bugarska, Turska, Iran, Makedonija, Crna Gora, BiH), a samostalno 32 puta (Srbija, Iran, Bugarska, Turska, Španija, Italija, BiH). Dobitnik 7 nagrada za slikarstvo i grafiku. Samostalne izložbe i nagrade (izbor): 2012. Mostar, BiH, Galerija Aluminij, izložba slika i crteža Koreni; 2012. Toffia, (RI), Italy, 33officinacreativa, izložba crteža i grafika The Ancestors; 2012. Kirkland Lake, Ontario, Kanada, Museum of Northern History, Award for Painting at the 5thContemporary Art Exhibition My Space in Miniature; 2012. Beograd, Galerija ArtCentar, Prva nagrada za najbolјi linorez Linobravura 2012 Izložba linoreza i linogravura Linoart; 2011. Almeria, Mojacar Playa, Spain, Fundation Valparaiso, izložba slika Spiral Cycle; 2010. Veliko Trnovo, Bugarska, Galerija Spektrum, izložba crteža; 2008. Izmir, Turska, Gallerisi Yasar Ali Gunes, izložba slika; 2008. Niš, GSLU, Galerija Srbija, izložba slika, crteža i objekata; 2008. Montana, Bugarska, Galerija Kutlovica, izložba slika; 1996. Beograd, Galerija Kolarac, izložba slika.