U četvrtak 27. avgusta 2020. u 17h uživo na Facebook stranici Studentskog kulturnog centra kao i stranici Fakulteta umetnosti u Nišu predavanje na temu “Iskorak iz konvencionalnih izvođačkih okvira / put ka oslobađanju kreativnog potencijala” održaže docenti na Fakultetu umetnosti u Nišu, Ksenija Milošević, violinistkinja – zamenik koncertmajstora Beogradske filharmonije i Andrija Minčić, klarinetista i saksofonista. Ovim prdavanjem nastavlјa se ciklus vebinara za studente iz oblasti audio-vizuelnih umetnosti pod nazivom “Umetnost nema granica” u organizaciji Studentskog kulturnog centra Niš u saradnji sa Fakultetom umetnosti u Nišu.

Ksenija Milošević je rođena 1982. godine u Beogradu. Violinu svira od svoje četvrte godine, a Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu je upisala sa 14 godina. Diplomirala je i magistrirala u klasi prof. Dejana Mihailovića. Na raznim takmičenjima je osvajala brojne nagrade. Ksenija Milošević je od svoje 16 godine stalno zaposlena kao zamenik koncertmajstora Beogradske filharmonije i 2018. godine je obeležila 20 godina rada u ovom orkestru. Od 2006. godine je stalni član trija Singidunum sa kojim aktivno nastupa širom zemlјe. Bila je član mnogih kamernih ansambala i orkestara kao što su Ansambl violinaMajstori gudačiBalkanska kamerna akademija, kamerni orkestar Sinfonijeta, kamerni orkestar Ljubica MarićOgnjen i prijatelјi, sa kojima je nastupala širom Evrope i snimila dva CD-a. Aktivni je član i solista ansambla Double Sens, koji sa solistom Nemanjom Radulovićem nastupa širom sveta i sa kojima je snimila četiri CD-a od kojih su tri za Dojče Gramofon. Kao solista je nastupala sa mnogim kamernim orkestrima kao i sa simfonijskim orkestrima kao što su Beogradska filharmonija, Simfonijski orkestar RTS-a, simfonijski orkestar Stanislav Binički, i dr.

Andrija Minčić (1986), diplomirao je u klasi prof. Ante Grgina, zatim specijalizirao na katedri za kamernu muziku. Tokom studija svirao je na mestu prvog klarineta duvačkog kvarteta “Nais Art”sa kojim je nastupio na više od 30 koncerata (Niš, Beograd, Knjaževac, Leskovac, Pirot, Vranje). Nastupao je više puta na “Festivalu kamerne muzike” u Beogradu (sala SKC-a i galerija “Progres”), “Kolarčevoj zadužbini”. Kao član orkestra Studentskog kulturnog centra i orkestra Fakulteta umetnosti, nastupao je kao prvi i solo klarinetista. Kao koncertni solista svirao je na preko 50, koncerata u zemlјi i inostranstvu (Španija, Grčka, Bugarska, Švajcarska, Engleska, Holandija, Francuska, Turska…) Izdvajaju se solistički koncerti na “Mokranjčevim danima” u Negotinu i Istanbulu 2013. i 2014. godine. U periodu februar- mart 2012. i decembar- januar 2013. nastupao je na mestu prvog i bas  klarineta orkestra “Sinfonieta Sofia”u najeminentnijim salama Evrope, poput Concert Gebow-a, Amsterdam, Palau de la Musica, Grand teatro de Liceu, L’ Audotorio, Barcelona, L’Auditorio, Madrid, Victoria Hall, Ženeva, Tonhalle, Cirih, St. Pauls, Covent Garden, London, Grand Hall, York. U okviru NIMUS-a, nastupio je više puta kao član duvačkog kvinteta “Niški solisti”, orkestra “Imperio”, tria “Varahilo”. Kao gost nastupao je na koncertima Tria “Anima” i na večeri autorske muzike prof. A. Grgina. Usavršavao se kod istaknutih pedagoga u zemlјi i inostranstvu, poput V. Klenkovskog, Srbija, M. Bekavca, Slovenija, F. Benda, Švajcarska. Nastupao je pod dirigentskom palicom sledećih dirigenata: S. Kostić, M. Injac, V. Šouc, D. Savić, Z. Stanisavlјević, A. Vujić, Srbija, F. Muratovski, Makedonija, Le Fi Fi, Vijetnam, Dž. Ros, Velika Britanija, S. Dinić, Švajcarska, S. Simeonov, Bugarska, K. N. Lane, SAD… Stpendiran je više puta od strane grada Niša, dobitnik je stipendije opštine Medijana “Sv. Petka”, najvećeg priznanja grada Niša “11. Januar” kao najbolјi diplomirani student FU u Nišu za 2009. godinu, “Srebrnog znaka” Univerziteta u Nišu, kao i “Grand Pri-ja” Zanatske komore Srbije. Marta 2013. počinje sa pedagoškom aktivnošću u zvanju nastavnik stručnog predmeta  na katedri za duvačke instrumente Fakulteta Umetnosti u Nišu, na predmetima Orkestarske deonice, Poznavanje literature i izvođaštva i Klarinet. U toku godine aktivno učestvuje na premijeri i ostalim izvođenjima operete “Slepi miš”, kao i 9. simfonije L. van Betovena. Aprila 2014. ostvaruje saradnju sa duom ’’Piano cello’’, koji  čine renomirane profesorke Istanbulskog Univerziteta Emine Serdaroglu i Dilbag Tokay, nakon čega se  premijerno održava koncert u sali Fylia Sanat u Istanbulu. Decembra i januara 2015. nastupa na mestu prvog klarineta orkestra Strauss Festival na koncertima u Španiji i Portugaliji svirajući u Malagi, Sevilјi, Madridu, Portu, Lisabonu. Novembra 2015. nastavlјa uspešno saradnju sa članicama Piano cello dua koncertima u Sali Istanbulske opera Sureya Sanat  i Enka Music hall.