Objavlјen je Kalendar video premijera II Međunarodnog internet takmičenja Konstantin Veliki. Kalendar možete preuzeti na sajtu Takmičenja.

Video premijera snimaka takmičara emitovaće se na Youtube kanalu i sajtu Takmičenja kao i na Facebook stranici Fakulteta. Rezultati će biti objavlјeni po završetku video premijere discipline. Organizator zadržava pravo promene termina i satnica o čemu će blagovremeno obavestiti javnost.

Fakultet umetnosti pokrenuo je ovo internet takmičenje, septembra 2019. godine, prepoznajući  i primenjujući savremene tendencije i tehnološki napredak i pre pojave virusa COVID-19, koji je ove procese ubrzao i uveo ih u našu svakodnevnicu.

Ovako jedinstveno koncipirano takmičenje, koje omogućava prisustvo takmičara bez velikog finansijskog ulaganja, uklanja geografske barijere i otvara mogućnost učešća učenicima, studentima i umetnicima iz svih zemalјa sveta. Upravo to je i jedan od razloga zbog kojih je takmičenje “Konstantin Veliki” globalno prihvaćeno i prepoznato kao kvalitetan doprinos razvoju, afirmaciji mladih umetnika i jačanju međunarodnih kulturnih odnosa. Na to ukazuje i činjenica da se broj prijavlјenih duplirao, pa se ove godine prijavilo skoro 300 umetnika iz preko 30 zemalјa širom planete.

Organizatori Međunarodnog takmičenja “Konstantin Veliki” su Fakultet umetnosti u Nišu, Univerzitet u Nišu i Grad Niš, uz podršku Studentskog kulturnog centra, Galerije savremene likovne umetnosti i Udruženja muzičkih teoretičara Srbije.

Konstantin Veliki, kako istoričari navode, rođen je 273. ili 274. godine u Nišu. Reformisao je Rimsko carstvo i hrišćanima otvorio duhovni put. Ono što je Konstantin Veliki ostavio budućim generacijama je Milanski edikt koji je uvek aktuelna opštelјudska i opštecivilizacijska tekovina. Edikt ima snagu da prevaziđe prostorne razlike, otvori put nauci, kulturi i umetnosti. Nјegovu civilizacijsku tekovinu, zasnovanu na toleranciji, moramo negovati, jer je to jedini put očuvanja dostojanstva. Međunarodno internet takmičenje “Konstantin Veliki” vodi se upravo time, u želјi da obriše granice i promoviše mlade talente iz celog sveta.