Izložba završnih radova studenata Master akademskih studija Departmana za primenjene umetnosti biće otvorena u Pavilјonu u Tvrđavi, u utorak, 22. juna 2021. godine. Kreativna traganja studenata Aleksandre Filipović, Diane Kalašnik, Đorđa Ognjanovića, Jovane Đorđević, Katarine Stojković, Lazara Nikolića, Marine Dudčenko, Mine Živić i Vasilija Injca povezuje potreba za savremenim grafičkim oblikovanjem, protkana snažnim porukama i ličnim traganjima. Izložba će trajati do 3. jula 2021. godine.

 

“Izložba MASTER 2021 ovenčana je završnim projektima devet studenata Departmana za primenjene umetnosti Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu. Kreativna traganja ovih studenata Aleksandre Filipović, Diane Kalašnik, Đorđa Ognjanovića, Jovane Đorđević, Katarine Stojković, Lazara Nikolića, Marine Dudčenko, Mine Živić i Vasilija Injca povezuje potreba za savremenim grafičkim oblikovanjem, protkana snažnim porukama i ličnim traganjima.

Aleksandra Filipović nastoji da ilustrovani plakat na temu bajki učini prijemčivijim deci svih uzrasta na način kojim se ističe značaj interakcije između posmatrača – dece i samog plakata. Sa idejom da je njena ilustracija informativnija od teksta, poruka menja medij iz tradicionalnog u višedimenzionalne likovne celine.

Diana Kalašnik kao projekat završnog rada priredila je moderno grafičko oblikovanje međunarodnog pasoša Ruske Federacije – putne isprave koja bi na kreativan način promovisala zemlјu na međunarodnoj sceni. Sa stavom da pasoš nije samo nosilac ličnih podataka već da se na njemu, kao sredstvu komunikacije, mogu postaviti temelјi i za brendiranje određene države.

Đorđe Ognjanović bori se za ugrožena prava životinja koristeći se ilustrovanim socijalno – angažovanim nepravilnostima u društvu izražavajući se kroz plakat kao medijum sa cilјem da prouzrokuje pozitivan povratni efekat od što većeg broja lјudi.

Jovana Đorđević dopadlјivom maskotom u ulozi naratora odašilјe poruke u službi zdravlјa, serijom plakata pokreće kampanju za rešenje problema prouzrokovanih najčešćim teškim bolestima savremenog doba i ukazuje na šansu za izlečenje ukoliko se bolest otkrije na vreme. Komunikativnim veštinama stavlјa čoveka u središte problema i suočava ga sa samim sobom.

Katarina Stojković taktilno – vizuelnom ekspresijom na turističkom plakatu ističe specifičnosti bogatog kulturalnog nasleđa najlepših evropskih gradova.

Marina Dudčenko projekat master rada realizuje kroz dizajn sistem aplikacije „Travel Assistant“. Viđena kao putnički pomoćnik svrha ove aplikacije je širenje vidika i znanja bez starosnog ograničenja i nacionalne pripadnosti.  

Mina Živić služi se jezikom višeslojnog interaktivnog medija sa cilјem da istraži percepciju gledaoca u rešavanju vizuelnih zagontki i da preispita dvodimenzionalnu formu plakata kroz uspostavlјanja aktivne, višedimenzionalne interakcije sa posmatračem.

Lazar Nikolić polazi od činjenice da su najveći umovi čovečanstva društvenim igrama davali veliki značaj. Ma kakve igre bile, one nude mnogo više od obične zabave, a Lazar to i dokazuje kroz realizaciju projekta master rada. “Zabavom do oblika” kreira sopstveni svet u mnoštvu kombinacija, stvara pogodno tlo za dalјe istraživanje i pronalaženje kreativnosti u sebi, podstiče razvoj međulјudske komunikacije i najvažnije rešava zadatke kroz igru.

Vasilije Injac bavi se dizajnom serije ambalaže igračaka i akcionih figura imaginarnog trkačkog sveta „Upside racers“ namenjene deci i lјubitelјima igračaka ove vrste. Kao temelј za originalnu temu odabrao je sport, ujedno je načinio revitalizaciju u svetu igračaka.

Na obodu između komercijalnog i umetničkog, istraživanja se ne završavaju. Ova mlada grupa savremeno opredelјenih stvaralaca, budućih grafičkih dizajnera, već ostavlјa trag svog delanja beležeći za sobom plodove svoga rada.” van. prof. Anita Milić

Comments are closed.